יום שבת, 28 ביולי 2018

ניקוי חול בהתזת לחץ

יכול להיות שיצא לכם לשמוע על ניקוי חול אך לא באמת הבנתם כיצד חול יכול לנקות משהו. חול הרי ידוע כדבר מלכלך אך למעשה דווקא התכונות של שטח ונפח שמאפיינות אותו, כאשר גרגיר חול יכול להגיע לגודל של פחות ממילימטר, אלו שגורמות לו להיות מעיק אחרי הים, מסייעות לניקוי מוצלח. כיצד בדיוק? איך אפשר להשתמש בחול? מי יכול לבצע את המשימה? הנה כל התשובות במאמר זה.

מי יכול לנקות עם חול?

ניקוי חול היא אחת מפעולות הניקיון הכי טובות שיש אך אתם לא יכולים לבצע אותה לבד וזה אולי החיסרון שלה. ניקוי בחול מצריך שימוש בציוד מיוחד שעליו נרחיב בהמשך כאשר אי אפשר לבצע אותה בלי הסמכה ולא רק כי הניקיון לא יתבצע בצורה טובה, ולא רק כי יש סיכוי שתפגעו במוצר אפילו אם מדובר במשטח מתכת גדול או בכל חומר אחר שלא נראה כאילו ליכול להינזק מחול, אלא גם בגלל שאתם יכולים לפגוע בבטיחות שלכם. ניקוי חול היא פעולת ניקיון שמתבצעת כאשר החול בלחץ אוויר גבוה מאוד וכך למעשה כל טעות קטנה בבטיחות יכולה לפגוע בידיכם או חמור מכך, בעיניים שלכם.

ניקוי חול

עיקרון הפעולה: חול בלחץ גבוה

בהמשך המאמר נסביר בדיוק כיצד מתבצעות שתי השיטות לניקוי חול אך צריך תחילה להבין את עיקרון הבסיס. כל פעולת ניקוי החול מתבססת על כך שהחול מורכב מגרגירים קטנים במיוחד כאשר הם עד כדי כך קטנים שהם יכולים להיכנס מתחת לשכבות צבע. שכבות צבע יכולות להיות מטרד מעיק במיוחד כאשר מסובך מאוד להסיר אותן, אפילו יותר מלהסיר שכבת צבע מקיר. ניקוי חול יכול להתבצע לאבן ולמתכת כאשר שיטה זו תהיה היחידה שתהיה יעילה אם אתם לא רוצים לבלות כמה שעות בניקיון. החול חודר מתחת לשכבות צבע ושכבות חלודה ומסיר אותן בזכות לחץ ההתזה הגבוה שלו.

איך יוצרים את הלחץ הזה?

כדי ליצור את לחץ האוויר הגבוה כדי שגרגירי החול יותזו במהירות אל עבר השכבה המיועדת לניקוי יש צורך במדחס. מדחס האוויר יכול לשאוב אוויר בכמות גדולה ולדחוס אותו תוך העלאת הלחץ עד לרמה של כמה ברים, דבר שמשתנה בהתאם לסוג הניקיון הדרוש וכמובן למכשירים שעומדים לרשות הצוות. לחץ האוויר שיוצר המדחס הוא למעשה הנקודה המסוכנת כאשר בשילוב עם חול שיכול לעוף לכל עבר ולפגוע בעיניים ובעור, חשוב מאוד לנקוט בכל אמצעי הבטיחות ולא רק בדיקות תקינות למכשיר עצמו ולמדחס אלא בגדי עבודה, מגן פנים וכן הלאה. כיצד מתיזים את החול לעבר המטרה?

שיטת המיכל ושיטת האקדח לניקוי חול


  • אם הזמנתם ניקוי חול לביתכם ככל הנראה בעל המקצוע שהגיע הגיע יחד עם אקדח לניקוי חול. אקדח זה מחובר לחול בקצה התחתון שלו ויש לו מדחס אוויר מובנה כך שהוא יכול לנקות פריטים גדולים בלי צורך להכניס אותם לתוך מיכל, כמו למשל גדר, רהיט גינה וכן הלאה.
  • אם אתם עובדים במפעלים שמתעסקים עם כלי ברזל או מתכת קטנים אתם בוודאי מכירים את המיכל שבו מתבצעת התזת החול. ניקוי חול בלחץ גבוה מתבצע בתוך המיכל כאשר בחלק התחתון של המיכל נמצא מדחס האוויר יחד עם מיכל חול. המיכל עצמו נפתח בקלות ואפשר להכניס אליו את הפריט, ולאחר מכן הוא נסגר באופן הרמטי. לאחר שהוא סגור לחלוטין ניתן לתפוס את הפריט בזכות כפפות ייעודיות שמגיעות עד לחלקו הפנימי כך שאין מגע ישיר בין הפריט לבין מי שמחזיק אותו, ואז החול מתחיל להסתחרר וניתן לכוון את הפריט לפי צרכי הניקיון.

תגובה 1: